Sivár erkélyek, kihasználatlan terek!
Gondoljunk bele, hány négyzetméter áll kihasználatlanul otthonunkhoz tartozva, mert nem szeretünk erkélyünkön tartózkodni!
Mert kicsi, mert tűzi a nap, mert nem kényelmes, mert a hangulata nem ragad magával, esetleg “fészernek” használjuk?
Pedig ez a tér is lakásunkhoz tartozik, amit egyszerű ötletekkel otthonossá varázsolhatunk.
Sokan használnak az erkély eltakarásához valamilyen szövetet, hogy a szomszédok ne lássanak be.
Kihasználjuk erkélyünket?
Milyen a színe és mintája?
Például csíkos, mert ezt lehetett a boltban kapni?
Ötleteket adunk kis erkélyek hangulatossá tételéhez.
Így biztosan szeretünk majd kint ücsörögni, barátokat, vendégeket meghívni.
Jó időben sokkal jobb a levegőn tartózkodni.
A lakás megmaradhat az őszi és téli hónapokra.
Burkolatnak választhatunk például műfüvet, ami közelebb hozza a természetet. Erkélyünk korlátjára pedig vastag szövetet, ami természethez közeli színekben pompázik. Egy kényelmes fotel, ami napozóágynak is használható, színes párnák, és máris bensőségesebb a hangulat. A szövetet az erkély korlátjáról ősszel leszedhetjük, kimoshatjuk és jövőre újra felhasználhatjuk.
Természetes, natúr színek, melyek mellett a minták adják az egyedi stílust. Belegondolva, nem is olyan bonyolult, hiszen a terítő nem fehér, és tökéletesen passzolnak a kiegészítők is. Ennél a variációnál az erkély korlátjára tehetünk gyékényt, de semmi esetre sem mintás anyagot.
Erkélyünk takarásához érdemes semleges színű és minimálisan mintás anyagot választani, mert hangulatunk megváltozhat, és sokkal behatároltabb lesz, milyen kiegészítők passzolnak majd.
Egyszerű, ám annál színesebb ülő és tálaló alkalmatosság, mégsem sivár. Itt is visszaköszön a műfű használata. Takaró elemnek hatalmas fa lemezeket használhatnunk, melyeket szinteltolással (csak méretük különbözik) tehetünk érdekessé és egyedivé. Olyan színűre festjük, amilyenre mi szeretnénk. A szinteltolás, jobban mondva a takaróelemek méretének különbözősége növeli a térhatást. Kicsi erkélyen minden térnövelő praktika megfogadandó.
Rózsa és a szív minta. Akinek nem tetszenek a tömör anyagok, használhat fonott paravánt, amire bármilyen dísz ráakasztható. Vintázs hangulat, ami amúgy is romantikus, és a kiegészítők. Mintha meseországban járnánk. A műfű itt sem maradhat el. Képzeljük el ugyan ezt az összeállítást beton alappal. Nem lenne annyira csábító.
Szövet anyagból is készülhet erkélyünk takarója. Jó választás lehet belvárosban a zöld, növény minta. Ez ugyanis megtöri a szürkeséget, és úgy érezhetjük magunkat, mintha a természetben ücsörögnénk. Beton alap helyett választhatunk föld színéhez hasonló árnyalatú burkolólapot, amit könnyen takaríthatunk. Ettől kezdve csak rajtunk múlik, hogyan rendezzük be erkélyünket.
Néha a kevesebb több elvét megfogadva, jó választás lehet, ha nem a korlátot hangsúlyozzuk ki, hanem a járórészt. Amikor megtervezzük a járófelületet, akkor készíthetünk kis kavicsos szigeteket. Ezek a kavicsok nagyon egészségesek, mert masszírozzák a talpat. Amikor a járófelületre fektetjük a hangsúlyt, nem biztos, hogy jó választás a színes takaróelem, vagy a hatalmas minta. Használjunk természetes, világos színeket kiegészítőnek.
Kis széken nem pihenhetünk, de egy kanapén már igen. Miért ne lehetne a kanapét kivinni az erkélyre! Mérjük le a méretét, és költöztessük ki nappalinkat erkélyünkre. Nagy kanapé, nagy növények. Így lesz tökéletes az összhang.
Magas paravánt építve a nap nem fog betűzni erkélyünkre. Ez különösen azokra az erkélyekre ajánlott, amit szinte minden órában tűz a nap. Ezeken az erkélyeken csak árnyékolással lehet kellemesen eltölteni az időt. Mivel a takarás sötétet teremt, jó választás a világos kiegészítők használata. Fehér és bézs. A sötét összenyomja a térhatást, míg a világos nagyítja.
Csak kevesen gondolnak erre a lehetőségre, pedig egyedi és otthonos hangulatot teremt. Nem feltétlenül kell fa anyagot választanunk, hiszen elázhat, de ma már padlóburkolóból is rengeteg minta áll rendelkezésünkre. Egy jól megválasztott padlóburkolóval teljesen más hangulatot kölcsönözhetünk erkélyünknek. Kicsit olyan lesz a hatás, mintha megnöveltük volna nappalink méretét.
Mielőtt elkezdenénk azon gondolkodni, milyen sokba is kerülhet egy ilyen átalakítás, nem szabad elfelejtenünk, hogy ezek a terek kis méretűek, tehát koránt sem lesz szükségünk annyi alapanyagra, mintha a nappalinkat újítanánk fel.
Ezek az átalakítások növelik ingatlanunk értékét, ami szintén nem utolsó szempont.
Egyes kiegészítők elkészítéséhez szükség lehet varrás tudásra, és ha mi nem rendelkezünk ilyennel, akkor barátaink vagy családtagjaink közül biztosan segítségünkre lehet valaki.
Mindent mérjünk le pontosan, csak ezután kezdjünk neki az alapanyagok beszerzéséhez és az átalakításnak.